Dekupazas

  Kas yra dekupažas?
Dekupažas (decoupage) – tai daiktų dekoravimo įvairiais piešinėliais technika. Pats žodis kilęs iš prancūziškojo decouper – iškirpti, išpjauti. Ši technika suklestėjo XV amžiuje. Tuo metu įvairiais piešiniais buvo dekoruojami baldai: piešinys priklijuojamas ir daugybę kartų lakuojamas laku. Taip buvo sunku atpažinti, ar piešinys pieštas, ar ne. Todėl ši technika imta vadinti varguolių menu. Dekupažas XIX amžiuje tapo Viktorijos epochos damų hobiu, išplito visoje Europoje.

                

Darbo eiga:
  • Nudažykite daiktą norima spalva.
  • Pasirinkite paveikslėlį ir jį išsikirpkite. Jeigu piešinėlis iš popierinės servetėlės, iškirpus atskirkite nuo pirmojo sluoksnio (su paveiksliuku) kitus baltus sluoksnius.
  • Norimoje vietoje uždėkite paveiksliuką ir su švelniu teptuku nuo piešinėlio centro specialiais klijais tepkite. Jeigu paveiksliukas iš dekupažinio popieriaus, jį iškirpus sudrėkinkite šiltu vandeniu, iš blogosios pusės patepkite klijais, uždėkite norimoje vietoje ir, jeigu reikia, ant viršaus teptuku dar patepkite klijų.
  • Kai užklijuotas paveiksliukas išdžius, darbelį lakuokite keletą kartų. Kuo daugiau kartų jis nulakuotas, tuo meniškesnis atrodo.   

PRADEDANČIOJO KREPŠELIS

Akriliniai dažai;
Popierinės servetėlės;
Dekupažo klijai;
Akrilinis lakas;
Teptukai, kempinėlės
Žirklės
                                           
Pagrindinės dekupažo priemonės:
Akriliniai dažai
 
Dekupažo technikai naudojami akriliniai dažai. Jie bekvapiai, todėl puikiai tinka dirbti namuose ar kitose patalpose, kur yra vaikų ar kur gyvenama. Šie dažai yra vandens pagrindo, todėl reikalui esant juos galima skiesti vandeniu. Geriau dažykite kempinėle – dažus padengsite lygiau, nesimatys teptuko šerelių žymių. Kempinėlės ar teptukai po dažymo plaunami šiltu vandeniu ir muilu. Spalvas galima maišyti vieną su kita. Dažus tepkite lygiu mostu, nemakaluokite teptuko ar kempinėlės pirmyn atgal, nes atsiras dulkių, nelygumų.
Paveiksliukai
Pagrindinė dekupažo priemonė – paveiksliukai. Tuo jis ir skiriasi nuo kitų meno rūšių, kur reikia mokėti piešti, tapyti. Naudoti paveiksliukus galima iš įvairių žurnalų, laikraščių, tačiau jų pagrindinis minusas – ant blogosios pusės yra kažkas rašyta, atspausdinta. Klijuojant tokius piešinėlius ta blogoji pusė persišviečia. Todėl dekupažui naudojami paveiksliukai iš popierinių bei ryžinių servetėlių, dekupažinio popieriaus.
 
 
Medžiaga
Privalumai
Trūkumai
Naudojimas
Popierinė servetėlė
Labai plona, todėl reikia mažiau sluoksnių lakuoti, kad nesijaustų jos kontūrai
Pigi
Daug paveiksliukų
Raukšlėjasi
Plyšta
Reikia daug įgūdžių
Klijuojama ant šviesių paviršių
Iškirpkite paveiksliuką ir atskirkite baltus sluoksnius, kad liktų tik viršutinis sluoksnis su paveiksliuku. Uždėkite paveiksliuką ant norimo paviršiaus ir ant viršaus tepkite specialių dekupažo klijų.
Ryžinė servetėlė
Standesnė nei popierinė servetėlė
Graži faktūra su „siūleliais“
Klijuojama ant šviesių paviršių
Nelabai gausus paveiksliukų pasirinkimas
Iškirpkite arba išplėškite paveiksliuką,  uždėkite jį ant norimo paviršiaus ir ant viršaus tepkite specialių dekupažo klijų.
Dekupažo popierius
Daug paveiksliukų
Nesiraukšlėja
Galima klijuoti ir ant tamsių paviršių
Storesnis už servetėles, todėl reikia daug lako sluoksnių
Iškirpkite paveiksliuką, jį įmerkite į vandenį (arba teptuku iš blogosios pusės sudrėkinkite), nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, iš blogosios pusės patepkite specialiais dekupažo klijais ir klijuokite.
 
a)     popierinės servetėlės. Visų pirma išsikirpkite paveiksliuką iš servetėlės. Paveiksliuką galima ir išsiplėšyti, tačiau tada servetėlės fono splava turi visiškai sutapti su nudažyto daiktu spalva. Tuomet atskirkite nereikalingus baltus sluoksnius, kad liktų tik viršutinis sluoksnis su paveiksliuku. Uždėkite paveiksliuką ant norimo paviršiaus (paviršius turi būti šviesus) ir ant viršaus tepkite specialių dekupažo klijų. Servetėlė nuo drėgmės truputį pasitempia, padidėja, todėl kad ji pasitemptų proporcingai ir nesusidarytų raukšlelių, klijus tepkite nuo centro į kraštus. Klijuokite švelniu teptuku, nedideliu kiekiu klijų, dirbkite mažais ploteliais.
 
b)     ryžinės servetėlės. Tai tarsi tarpinis variantas tarp popierinių servetėlių ir dekupažinio popieriaus. Jos plonesnės už dekupažinį popierių ir patvaresnės, standesnės už popierinę servetėlę, todėl klijuojant neplyšta ir nesiraukšlėja. Tačiau ir jas reikia klijuoti ant šviesaus paviršiaus. Ryžinė servetėlė dar išsiskiria savo faktūra – paveiksliukas atspausdintas ant „siūleliais“ išraižyto pagrindo. Todėl dažnai paveiksliukas neiškerpamas, o atsargiai išplėšiamas. Dėl šių „siūlelių“ ryžinė servetėlė dažnai klijuojama ant stiklo – ant jo geriausia matosi paveiksliuko faktūra. Taigi pirmiausia sušlapinkite teptuku aplink paveiksliuką ir iš karto išplėškite jį. Dėkite ant šviesiai nudažyto pagrindo ir tepkite klijais.  
 
c)      dekupažo popierius. Jis būna įvairaus formato ir storio. Didžiausias jo privalumas – iškirptus paveiksliukus galima klijuoti ir ant šviesių, ir ant tamsių paviršių. Iškirptą paveiksliuką įmerkite į vandenį (arba teptuku iš blogosios pusės sudrėkinkite), nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Paveiksliukai drėkinami, nes tada tampa minkštesni, lengviau ir lygiau klijuojasi. Iš blogosios pusės patepkite specialiais dekupažo klijais ir klijuokite. Pirštais švelniai palyginkite, kad nesusidarytų oro pūslelių. Pakelkite paveiksliuko kampelį, patepkite klijais ir vėl palyginkite. Kai paveiksliuką priklijuosite iš blogosios pusės, visą jį padenkite klijais ir viršaus. Tokiu paveiksliuku dekoruotą daiktą reikės lakuoti bent kelis kartus, kad nesijaustų popieriaus kraštelių.
     
Šiuo metu gaminamas dvipusis dekupažo popierius, kurio abi pusės su tuo pačiu paveiksliuku. Todėl puikiai tinka klijuoti ant skaidrių paviršių (stiklo, plastiko, lango).
     
Taip pat yra PRINT-ROOM popierius. Dažniausia jis yra juodai baltas, todėl priklijavus jį galima patiems nusispalvinti akriliniais dažais. Jeigu norite išgauti pergamento spalvą, tokį paveiksliuką palaikykite įmerkę į kavą arba arbatą.
 
 


Universalūs dekupažo klijai
      
Specialūs dekupažo klijai turi lako sudedamųjų dalių, todėl priklijuotas paveiksliukas džiūsta daug greičiau, servetėlė ne taip „praskysta“, mažiau raukšlėjasi. Klijai bekvapiai, negeltonuoja, reikalui esant dar galima praskiesti vandeniu. Jie yra pienelio tirštumo, todėl net ir praskiedus vandeniu neatsiranda gumuliukų. Klijai dažnai būna dviejų rūšių – turi blizgesį arba yra matiniai. Blizgūs klijai pasodrina priklijuoto paveiksliuko spalvas. Klijus tepkite švelniu, minkštu teptuku.
Specialūs klijai
Tai specialūs klijai klijuoti paveiksliukams ant žvakių, audinio, stiklo, porceliano. Jie leidžia dekoruotą daiktą deginti (žvakę), skalbti (audinį), plauti (stiklą, porcelianą, keramiką).
Ant stiklo piešinėliai klijuojami specialiais klijais. Šiais klijais patepti daiktą, kur bus klijuojamas piešinėlis. Uždėti motyvą ir jį iš viršaus dar kartą patepti šiais klijais. Jeigu stiklinis daiktas dar yra dekoruojamas kitomis priemonėmis (pvz. sendinimo priemonėmis), viršų dar kartą padengti šia priemone.  Išdžiūvus po 24 valanadų kaitinti 130ºC orkaitėje apie 90min. Daiktą galima plauti rankomis. Negalima plauti indaplovėje ir ilgai laikyti įmerkus į vandenį.
Kad paveiksliukas stipriai laikytųsi ant audinio skalbiant rankomis 40° temperatūroje, jis taip pat klijuojamas specialiais klijais. Uždėti servetėlę norimoje vietoje, tepti servetėlę ant viršaus, kad priliptų visas paveikslėlis. Po 24 valandų iš blogosios pusės lyginti 5 minutes. Galima skalbti rankomis 40ºC. Patariama ant audinio klijuoti paveikslėlius tik iš popierinės servetėlės, nes ji ploniausia ir geriausia prilimpa.
Ant žvakės paveiksliukai taip pat klijuojami specialiais klijais. Todėl deginant žvakę nėra nemalonaus kvapo, paveikslėlis neslysta, lengviau prilimpa. Žvakę prieš dekoravimą galima šiek tiek pašveisti švitriniu popieriumi – taip paviršius taps šiurkštesnis, lengviau sukibs su dažais ar klijais.

Sendinimo priemonės
Norint, kad dekupažo technika dekoruotas daiktas atrodytų meniškesnis, tarsi išlikęs nuo senų laikų, tereikia pasirinkti, kokio tiksliai rezultato siekiate: aptrupėjusių dažų ar suskeldėjusio kažkada lygaus buvusio paveiksliuko. Nuo to priklauso, kokią priemonę reikės rinktis - vienkomponentę ar dvikomponenetę.
Vienkomponentis sendinimo lakas vadinamas kraklis. Dekoruojamą daiktą nudažyti norima spalva. Kai dažai išdžius, tepti šio lako. Leisti jam visiškai išdžiūti ir tada tepti pirmai spalvai kontrastingos spalvos dažus. Bedžiūdami dažai sutrūkinės, o įtrūkimuose matysis pirmoji spalva. Taigi šis lakas leidžia patiems pasirinkti, kokias dažų spalvas naudoti.
             
 
Dvikomponentis lakas. Jau pats pavadinimas pasako, kad šis lakas yra iš dviejų komponentų, dalių. Jį galima tepti tiek ant dažyto paviršiaus, tiek ant paveiksliuko. Pirmiausia norimą paviršių padengiame pirmu lako komponentu ir laukiame, kol jis išdžius, t.y. pasidarys skaidrus. Tada ant jo tepame antrąjį lako komponentą ir paliekame išdžiūti. Kai jis išdžius, atsiras įvairaus dydžio ploni įtrūkimai. Kad įtrūkimai ryškiau matytųsi, juos įtriname įvairių spalvų auskinimo pasta arba aliejiniais dažais.  Jeigu šį laką naudojame ant paveiksliuko, tai jis atrodo tarsi nuo senumo suskeldėjęs.
            

Lakas 
            
Dekupažui patariama naudoti akrilinį laką. Jis bekvapis, reikalui esant skiedžiamas vandeniu. Akrilinio lako galima įsigyti statybinių prekių parduotuvėse, ypač jeigu dekoruojamas daiktas didesnis. Tačiau jis nėra pritaikytas lakuoti smulkiems daiktams, todėl neretai pastebimas išliekantis lipnumas (pvz., sulimpa dėžutės dangteliai, prie pakabos prilimpa drabužiai ir pan.). Šiuo atveju geriau naudoti specialų akrilinį laką, parduodamą nedideliuose buteliukuose. Rankdarbiams skirtas lakas negeltonina, išdžiūvęs nelimpa ir yra bekvapis. Galima pasirinkti, kokį naudoti – blizgų ar matinį. Tai priklauso nuo to, kokio rezultato siekiama. Lakas tepamas plačiu teptuku, lėtais judesiais, kad nesusidarytų oro burbuliukai. Po lakavimo teptukai plaunami šiltu vandeniu ir muilu. Tačiau ne visada galima išsiversti su akriliniu laku.
a)     jeigu dekoruojamas pavyzdžiui padėklas ar smulkūs baldai, akrilinis lakas netinkamas.  Ant padėklo bus dedami karšti indai, todėl jį reikia padengti keliais karščiui atsparaus lako sluoksniais. Tam dažnai naudojamas specialus pirčių, saunų lakas. Dekupažu dekoruoti smulkūs baldai lakuojami specialiu baldų laku – jis apsaugo nuo trynimo, įbrėžimų. Tiek pirčių, saunų, tiek baldų lakas turi nemalonų kvapą, todėl dirbti galima lauke ar gerai vėdinamoje patalpoje. Neretai šie lakai turi atspalvį, todėl geriau juos naudoti ant tamsių paviršių. Teptukai po lakavimo plaunami vaitspiritu.
b)     jeigu daiktas sendinamas su dvikomponentėmis sendinimo priemonėmis, dažnai akrilinis lakas irgi yra netinkamas. Tai priklauso nuo sendinimo priemonės sudėties. Jeigu ant šios priemonės užtepsime akrilinio lako, ji susigumuliuos, „pasišiauš“. Todėl tokiu atveju naudojamas arba aerozolinis lakas, arba tepamas alkoholinis lakas. Jis turi nemalonų kvapą, todėl dirbti galima lauke ar gerai vėdinamoje patalpoje. Teptukai po lakavimo plaunami vaitspiritu arba terpentinu. 
 
 
 
Patarimai
·        Kad paviršių nudažytumėte lygiai, naudokite švelnius teptukus arba kempinėles.
·        Kad piešinėlis iš popierinės arba ryžinės servetėlės aiškiai matytųsi, klijuokite jį ant šviesesnio paviršiaus.
·        Pirma iškirpkite piešinėlį iš popierinės servetėlės, o tik tada atskirkite nereikalingus sluoksnius – servetėlė standesnė su visais sluoksniais, todėl ją kirpti lengviau.
·        Audinį dekoruokite su piešinėliais iš popierinės servetėlės – ji plonesnė ir stipriausiai prilimpa prie audinio. Išgaubtus, nelygius paviršius taip pat patariama dekoruoti popierinėmis servetėlėmis.
·        Iškirptą paveiksliuką iš dekupažinio popieriaus prieš klijuojant sudrėkinkite vandeniu – jis taps minkštesnis, plonesnis, todėl lengviau klijuosis.
·        Dekoruodami žvakes, plastikinius, plastmasinius ar nulakuotus paviršius pirmiausia juos pašveiskite švitriniu popieriumi – paviršius taps šiurkštesnis, o dažai geriau prikibs, nenusilups.
·        Naudojant vienkomponentį sendinimo laką (crackle) negalima antrų dažų (tepamų jau ant šio lako) toje pačioje vietoje dažyti kelis kartus – taip nesigaus įtrūkimai.
·        Kad dekoruotos medinės dėžutės vidus atrodytų prabangiau ir gražiau, jį išklijuokite dirbtiniu veltiniu (filcu). Dėžutės sieneles patepkite nestoru lako sluoksniu ir dėkite dirbtinį veltinį – lakas puikiai jį priklijuos, neliks jokių baltų ar gelsvų dėmių.
·        Naudojant dvikomponenčius sendinimo lakus, labai svarbu abu jo komponentus užtepti lygiai. Jeigu jausis teptuko dryžiai, ne tik į sutrūkinėjimus, bet ir į juos pateks aliejinių dažų arba auksinimo miltelių. Todėl šią priemonę tepkite švelniu teptuku arba tiesiog pirštu.
·        Naudojant dvikomponenčius sendinimo lakus, įtrūkimų dydis priklauso nuo abiejų sluoksnių storio – kuo storesni jie bus, tuo didesni įtrūkimai atsiras.


1 komentaras: